Váš internetový průvodce po Švýcarsku
Zájezd do Švýcarska od 5 820 Kč »
Ticino
Ascona
Bývalá
rybářská vesnice Ascona se nachází blízko půvabného a slunného
severozápadního zálivu jezera Maggiore při deltě vytvořené řekou Maggia
a se svým historickým centrem a jezerní promenádou se stala velmi
vyhledávanou oblastí pro letní dovolenou.
Některé z místních hotelů patří mezi nejznámější a nejkvalitnější v celém Švýcarsku, takže se sem sjíždí i vyšší společnost z celé Evropy. Zatímco jezero Maggiore nabízí širokou škálu vodních sportů, nabízí okolní údolí příležitost pro výlety a procházky.
Se svou nadmořskou výškou 196 metrů je Ascona nejníže položeným švýcarským městem. Historický střed města (zvaný Borgo) se rozkládá okolo kostela San Pietro e Paolo a místní baziliky ze 16. století, jejíž vysoká věž-zvonice je symbolem Ascony. Hustá síť ulic a uliček vás odsud velmi brzy zavede přímo dolů k promenádám okolo jezera – ty jsou se svými zdobenými měšťanskými domy a mnohými kavárnami považovány za nejkrásnější část jezera Maggiore (díky mírnému klimatu si je můžete užít i při návštěvě za slunného dne v zimě).
V průběhu 20. století si toto město vyzkoušelo období, kdy se v oblasti nad ním usadilo mnoho umělců, aby mohli obdivovat krásy této části Švýcarska na hranicích s Itálií – dnes je toto usídlení jakousi experimentální arénou pro nejrůznější alternativní životní styly a jsou zde podporovány nejrůznější formy umění.
Toto místo přitahovalo a dodnes přitahuje filozofy, revolucionáře, anarchisty, spisovatele, vegetariány, básníky, tanečníky a malíře – bydleli zde například: psychoanalytik Karl Gustav Jung, spisovatel Hermann Hesse, umělci Alexej Jawlensky a Marianne von Werefkin a mnozí další. Historie Monte Verita (jak se tato vesnice nad Asconou nazývá) je zaznamenána v místním muzeu.
Všechny ostatní dnes do Ascony táhne 18 golfových hřišť, tenisová hřiště, elegantní butiky, velké otevřené koupaliště, špičkové hotely a excelentní restaurace a především jezero s možností mnoha vodních sportů (surfing, plachtění, vyjížďky na lodích, …) Mnoho velmi dobře značených tras pro pěší túry i výlety na kolech jsou samozřejmostí – měli byste určitě zavítat do Centovalli, údolí tisíce údolí, ležícího mezi Domodossolou a Locarnem s hlubokými roklinami, vodopády a dřevěnými vesničkami.
Bellinzona
Bellinzona ležící ve Švýcarsku je zřejmě tím
nejitalštějším městem, které v této zemi můžete najít. Celý horizont
okolo tohoto centra kantonu Ticino je lemován mocnými hradbami obklopujíc
tři z nejlépe zachovaných středověkých hradů ve Švýcarsku (ty jsou
také zapsány na seznam světového dědictví UNESCO).
Strategicky toto město leží v místě, kde se údolí setkává s horským hřebenem Alp a slouží tedy jako jakási brána mezi Itálií a vším od něj na sever. Náměstí a nádvoří jsou zde postaveno v neoklasicistním stylu, místní divadlo pak nezanechá nikoho na pochybách v tom, že je italského designu (bylo navrženo dle La Scaly v Miláně).
Ve zdejších uličkách se téměř narcisistně vypínají zdobné kostely a domy měšťanstva. Za celou touto středověkou atmosférou se ovšem skrývá dynamické město s moderním přístupem. Početné kavárny a speciální obchody s delikatesami nenechají vaše slinné žlázy odpočívat. Každou neděli se pak na Piazza Nosetto koná velký týdenní trh.
Brissago a Ronco
Město Brissago a Rongo by mohlo v paměti uvíznout především kuřákům, protože je známé pro své továrny zpracovávající tabák a všechny výrobky, které se ho týkají. Překvapivě se zde usídlilo také vedená Botanického parku kantonu Ticino – na přelomu 19. a 20. století zde totiž ruská šlechtična německého původu baronesa Antonietta Saint-Léger vybudovala botanickou zahradu navrženou jako pozemský ráj (v její práci pak ještě pokračoval Max Emden). Dodnes ve zdejší expozici můžete nalézt himalájský skořicovník, madagaskarský mečík, holý cypřiš ze Severní Ameriky a mnoho dalších exotických rostlin.
Centovalli – Onsernone
Když Max Frisch prohlásil: „Údolí Onsernone rozhodně není koncem světa,“ tak se zřejmě trošku mýlil. Tato země lesů, vod a skal je zřejmě nejkouzelnějším údolím kantonu Ticino. Na svazích slunných hor leží malé vesnice, kde se zastavil čas. Místní zvláštní architektura a dřevěné balkóny vám téměř jistě připomene prostředí Tibetu.
Umělci zde nacházejí inspiraci v mohutných kaštanech, a přestože se tato oblast postupně otevírá turismu, stále zde můžete okusit atmosféru „švýcarského zapadákova“. A stejně je to se sousedním Centovalli založeném emigranty. Chcete-li se procházet po krásné téměř středomořské krajině, je tato oblast se spoustou mostů a tunelů pro vás jako dělaná.
Gambarogno
Krásné jezerní promenády, typická atmosféra vesnic kantonu Ticinu, kaštanové háje, kamélie a magnólie, to je Riviera del Gambarogno – oblast na jihovýchodním břehu jezera Locarno. Původní centrum města s kostelem San Pietro se působivě tyčí nad jezerem Locarno tak typicky shluknuté blízko k sobě. V místních botanických zahradách, které můžete navštívit při cestě z Piazzogna do Vairano, se při návštěvě pokochejte pohledem na 950 druhů kamélií, 350 druhů magnólií, azalky, pivoňky a rododendróny, roztroušené břečťany, borovice a další vzácné evropské i exotické rostliny rostoucí na ploše 17 000 metrů čtverečných.
Jezero Maggiore
V té části Švýcarska, která byla vždy velkým magnetem pro návštěvníky díky jejímu umístění blízko Středozemního moře, leží jezero Maggiore – turistické centrum oblasti již déle než 100 let. Proč zde ale milovníci přírody, vizionáři a utopisté tak rádi tráví svůj čas a sní o novém a lepším způsobu života? Proč se zde po 2. světové rozhodlo žít tolik známých osobností od Hesse po Remarqua, od Frische po Highsmitha a od Jawlenskiho po Maxe Ernsta? Tím hlavním bude asi zvláštní složení místní fauny a flory – třeba palmy zde rostou vedle kaštanů, vzduch voní jasmínem a mezi suchými kamennými zdmi rostou agáve. Život se zde jaksi zdá být jednodušší. A samozřejmě si zde můžete neustále (nebo alespoň v létě) užívat spousty vodních sportů.
Locarno
V severním cípu
jezera Maggiore leží Locarno, město s tím nejstálejším počasím
v rámci celého Švýcarska – lidé si zde mohou užívat až 2300 hodin
plného slunečního svitu ročně. „Dáma s Kaméliemi“ sem vábí turisty
svým jižním šarmem, středozemským klimatem a subtropickou vegetací.
Kamélie, mimózy a magnólie zde začínají kvést už v únoru.
Pokud byste se měli chtít někde ztratit, mělo by to být zde – v úzkých uličkách Starého města Citta Vecchia, odkud můžete vyjít do parků pozorovat lány květin a dojít až Piazza Grande, kde můžete pozorovat okolní ruch, zatímco vy budete pouze upíjet své cappuccino. V létě zde bývají organizovány koncerty a konkrétně v srpnu se sem sjíždí spousta návštěvníku kvůli Mezinárodnímu filmovému festivalu.
Vysoko nad Locarno ční poutní kostel Madonna del Sasso, jehož založení se datuje k vizi Panny Marie, která se tu prý zjevila františkánskému mnichovi. Za návštěvu stojí také hrad Castello Visconteo s jeho impozantní věží a archeologickým muzeem v zámecké zdi.
Lugano
Lugano, největší
město rekreační oblasti Ticina, je nejen švýcarským třetím
nejdůležitějším finančním centrem s mnoha funkcemi v oblasti
konferencí, bankovnictví a obchodu, ale je to i město květin, parků, vil a
sakrálních staveb. Lugano nabízí všechny výhody metropole světové
třídy s kombinací atmosféry maloměsta.
Stejně jako v Locarnu a Bellinzoně se zde velmi intezivně v architektuře projevuje vliv Itálie a potvrzuje to i vzhled všech náměstí, kostela Santa Maria degli Angioli (renesance), katedrály San Lorenzo (renesance) a jezerních promenád – od těch jsou nedaleko zahrady Belvedere, kde budete zvlášť na jaře okouzleni kaméliemi v rozkvětu. Místní kantonální muzeum umění má mezi svými exponáty mnoho obrazů od významných malířů jako Klee, Jawlensky, Degas, Renois apod., takže sem v posledních letech přijíždí také mnoho zahraničních znalců umění.